Klimatyzacja dla domu

Klimatyzacja - zdrowe powietrze w domu

Klimatyzacja to idealne rozwiązanie dla alergików i osób cierpiących na problemy płucne. Okazuje się, że jakość powietrza w domu wymaga filtracji, którą zapewnia nam klimatyzator. Umieszczony w urządzeniu filtr wyłapuje szkodliwe cząstki, dzięki czemu mamy pewność, że powietrze, którym oddychamy pozbawione jest większości alergenów, pyłów i kurzu. Zbawienne znaczenie przypisuje się systemom jonizacji powietrza. Choć zarezerwowane są póki co dla modeli z górnej półki to jest to sposób na znaczną poprawę jakości powietrza w domu z małymi dziećmi, alergików oraz osób cierpiących na astmę.

Poza tym najlepiej czujemy się w określonych warunkach termiczno – wilgotnościowych, których osiągniecie możliwe jest dzięki klimatyzacji. Latem jest to temperatura 23-26 o C i wilgotność rzędu 40-60%. Wówczas nasz organizm odczuwa komfort i nie poci się. 

Aby klimatyzacja nie wiązała się z przeziębieniem oraz wzmożonym zachorowaniem musimy rozsądnie podejść do kwestii regulacji – temperatury nie należy dowolnie ustawiać. Zaleca się aby różnica temperatury między pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym sięgała maksymalnie 7°C. W innym przypadku musimy liczyć się z pewnymi uniedogodnieniami a nawet chorobami (zapalenie zatok, gardła itp.).

Komfort to również brak przeciągów i podmuchów powietrza. Dlatego tak ważna jest regulacja kierunku nadmuchu oraz prędkości jego przepływu (zaleca się aby prędkość była mniejsza niż 0,2m/s). Nie dostosowanie powyższych parametrów, zwłaszcza jeśli jesteśmy spoceni (wejście do pomieszczenia klimatyzowanego bezpośrednio z upału panującego na zewnątrz) będzie skutkowało dolegliwościami zdrowotnymi.

Klimatyzacja do domu powinna spełniać 3 podstawowe warunki:

energo

energooszczędność

cicha

cicha praca

komfort

pełen komfort nawiewu
chłodnego lub ogrzanego powietrza.

Jaką klimatyzację wybrać do domu / mieszkania?

Wśród urządzeń można znaleźć klimatyzatory naścienne, kasetonowe, kanałowe, przysufitowe lub przypodłogowe. W mieszkaniach najczęściej montowane są klimatyzatory naścienne. Jednostka wewnętrzna takiego klimatyzatora, jak sama nazwa wskazuje, montowana jest na wybranej przez Ciebie ścianie. Jednostka zewnętrzna umieszczana jest zaś zwykle na balkonie lub ścianie budynku w przypadku domków jednorodzinnych.  W niektórych przypadkach nie ma takiej możliwości i pozostaje nam dach albo piwnica. Należy również pamiętać, że z urządzenia wewnętrznego wykrapla się woda i trzeba ją odprowadzić na zewnątrz, lub do kanalizacji. Tego rodzaju jednostki, w zależności od mocy chłodniczej mają wymiary od 80 do 100 cm szerokości, 29 cm wysokości i odstają od ściany na około 20 cm. Do prawidłowego działania zaleca się również odstęp jednostki wewnętrznej od sufitu pomieszczenia w którym się znajduje w okolicach 10-15 cm. Możemy zatem sprawdzić czy mamy odpowiednią ilość miejsca na zamontowanie takiego urządzenia.

Klimatyzacja kanałowa

W momencie kiedy mamy nieużytkowe poddasze (strych) lub podwieszany sufit, możemy spróbować zamontować urządzenie tzw. kanałowe z rozprowadzeniem nadmuchu do poszczególnych pomieszczeń. Takie rozwiązanie powoduje że w pomieszczeniu widoczne są tylko anemostaty zamontowane w suficie. Minusem takiego rozwiązania jest jednoczesny nadmuch do wszystkich pomieszczeń bez możliwości regulacji każdego z osobna.

Urządzenia kasetonowe

Jeśli w domu mamy bądź planujemy sufit podwieszany – możemy zdecydować się również na klimatyzator typu kaseton. Strumień powietrza rozchodzi się na 2 lub 4 strony, dzięki czemu klimatyzacja taka daje pełen komfort nawiewu. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie ze względu na równomierność nadmuchu.

Urządzenia przypodłogowe / konsola

Głównie stosowane przy skosach na poddaszu. W pomieszczeniach typu poddasze bardzo często występują skosy na ścianach co uniemożliwia nam zamontowanie urządzenia na ścianie. W takiej sytuacji pozostaje nam zamontowanie urządzenia przypodłogowego zwanego również konsolą, przypominającego kaloryfer. Chłodne powietrze nadmuchiwane jest z górnej części urządzenia, a ciepłe płynie dołem, dając pełen komfort przebywania w pomieszczeniu.